Uzmanlardan BM’ye ‘katil robot’ uyarısı
21 Ağustos 2017
Facebook ve Instagram çöktü
27 Ağustos 2017

Google Penguen Güncellemesi

Penguen Güncellemesi

Penguen Güncellemesi

Google Penguen’in bazı siteleri engellemesiyle birlikte web sitesi yöneticileri link inşasına sıfırdan başlamanın daha iyi olacağı fikrinde birleşmekteler. Bu süreçte birçok kişi Google sıralamasındaki eski yerlerine hızlı bir şekilde nasıl geleceklerini düşünüyor. Site sahipleri ise uyarılar bölümünde hata aldıktan sonra link hatalarını gidermek için uğraşıyorlar.

Bu durum “sıfırdan akıllı bir bağlantı için kullanılabilecek bir taslak var mıdır?” sorusunu ortaya çıkarıyor. Ben sistemin en iyi performansla çalışması için diğer bazı şeylere ihtiyaç duyduğumuz gibi böyle bir taslağın da mevcut olduğunu düşünüyorum.

Başlangıç olarak her site için önemli olduğunu düşündüğüm Google Webmaster Tools ve Analitics hakkında konuşalım. Bazıları Google’a bilgi vermenin kötü bir fikir olduğunu tartışsa da, eğer her şey için Google’a güvenmeyi planlıyorsanız, sitenizin nasıl göründüğünün bilinmesi için Google’a senkronize olmaya ihtiyacınız var demektedir. Tabi ki analitik platformlar için başka alternatifler de var ama bunun üstesinden gelebilen başka bir şeyi şimdilik bulamadım.

Google araçları, linkleri oluştururken ihtiyaç duyacağınız sitenize kimin geldiği ve nerden geldiği bilgisini sağlar. Analitics özelleştirilebilir araçtır ve gösterge panelinin hizmete girmesi ile link oluşturmaya başlarken size aradığınız veriyi gösterecek hızlı bir göz atmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi işin özünü kavramak için birçok insanın takip ettiği link çeşitlerini ayıralım. Daha sonra takip etmek için basit temel bir plan ortaya koyacağız.

Dizin Linkler

İlk olarak SEO yapmaya başladığımda dizinler bir zorunluluktu. Bugünlerde o kadar değil. Son zamanlarda Google’da listeden çıkarılan ücretsiz dizinler hakkında konuşulduğunu görmekteyiz fakat somut sonuçlara göre hiçbir şey göremedim.

Benim fikrim? BOTW gibi bazı büyük kaliteli dizinler bulunmaya değerdir. Fakat ben alt kısımdakilerde bulunarak zaman harcamayacağım, en azından işe girişiyorken değil. Şimdi daha iyi linklerin var olduğunu düşünüyorum.

Blogroll Linkler

Dürüst olmak gerekirse blogroll linkleri beni yorar. Bir noktaya kadar suistimal edilirler ki potansiyel olarak düzenli bir editoryal linkinden daha az değerlidirler. Fakat tam manasıyla ilintili ve kaliteli blogroll linkleri görebilirsiniz. Bu sizin tüm resimde bakmanız gereken yere bağlıdır.

Eğer bağlandığınız hiçbir yerle bağlantısı olmayan çılgın türde sitelere giden 10 blogroll linki olan bir site görürseniz o sayfada blogroll linki görmek istemeyeceğinizi söyleyebilirim. Eğer ebeveynlikle alakalı bir blog bulursanız ve diğer büyük kaynaklara giden 10 büyük blogroll bağlantısı varsa bu mantıklı olabilir. Benim blogroll linkleriyle sorunlarımdan biri sitewide olmaları ve ben sitewite linklerin büyük bir fanı değilimdir.

Sitewide Linkleri

Sitewide linkleri bir sitenin her sayfasında görünen linklerdir. Blogroll linklerinde, altbilgi linklerinde veya kenar çubuğu linklerinde görebilirsiniz. Eğer 100 sayfalık bir sitede sitewide linki alırsanız backlink profilinizde saklanan 100 adet linkiniz olmuş olur. Bir acemi için hoş görünse ilerlemeyi ölçmek için sayılara bağlı kalan biri için ideal değildir.

Google bu 100 linki 100 link olarak hesaplamaz. Onları bir link gibi hesaplar. Onlardan hoşlanmamama bunlar neden olmasa da link profiline gelen yığın saçlarımı yolmama sebep olur.

Neyse ki birçok analiz aracındaki sitewide linklerini görmezden gelebiliyorsunuz. Fakat bugünlerde yine de amaçlı bir şekilde bir sitewide linkini takip etmemelisiniz. Bir tane deneyin fakat fazlasıyla vaktinizi harcamayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir